همه چیز درباره ی بازار سهام نیویورک NYSE

محمدرضا
27 شهریور 1402 / 3 دقیقه مطالعه

همه چیز درباره ی بازار سهام نیویورک NYSE

بازار سهام نیویورک NYSE

بازار سهام نیویورک اولین بازار سهام نبود که در آمریکا شروع به کار کرد،دو سال قبل تر از آنها اولین بازار سهام آمریکا در فیلادلفیا ایجاد شد ولی بازاری که بعد ها لقب بزرگترین بازار سهام به آن تعلق گرفت به NYSE شهرت یافت،ماجرا از آنجایی شروع شد که 24 نفر از تجار نیویورک تصمیم گرفتند برای معاملاتی که با یکدیگر میکنند چهارچوب هایی ایجاد کنند.در تاریخ 17 مه 1792 زیر درخت نارون(Button Wood)در خیابان شصت و هشت‌ام وال‌استریت توافقی روی کاغذ نقش بست که موجب ایجاد یک محفل تجاری بین سرمایه‌داران خیابان وال استریت شد،معاملات آنها حالا ساز و کاری داشت که تجارت را آسان‌تر میکرد.

بعد از توافق حاصل شده حالا مکانی لازم بود که الیت جامعه‌ی سرمایه‌داری در آن به معامله بپردازند آنها به این منظور قهوه خانه ای به نام تونتین افتتاح کردند که به جز خرید و فروش سهام در آن به عیش و نوش و خرید و فروش کالاهای وارداتی و تجارت برده هم میپرداختند.

متن اساسنامه باتن وود

ما اعضای این اساسنامه به منظور تشکیل یک بازار سهام در شهر نیویورک با هدف تسهیل خرید و فروش سهام عمومی و کمیسیون معقول موارد زیر را به طور مشترک وارد معاملات خود میکنیم.

1.هر یک از اعضای این اساسنامه متعهد میشوند که از تاریخ امضای این سند هیچگونه سهام عمومی را به نرخ کمتر از یک چهارم درصد کمیسیون بر ارزش حقیقی خرید و فروش نکنند.

2.هر یک از اعضای این اساسنامه تعهد میدهند که در معاملات خود اولویت را به یکدیگر اعطا کنند و برای انجام مذاکرات اعضا را به دیگران ترجیح دهند. این اساسنامه در تاریخ 17 مه ماه سال 1792 در شهر نیویورک به توافق اعضای حاضر رسید.

ما تمامی اعضا تعهد میدهیم که به شرایط و مقررات این اساسنامه پایبند باشیم و عمل به آن را تضمین کنیم.

امضا شده در تاریخ 17 مه 1792 در شهر نیویورک

تغییر در اساسنامه و جابه‌جایی های تالار بورس

25 سال بعد از منعقد شدن توافق نامه‌ی باتن‌وود تغییراتی در اساسنامه ایجاد شد و تالاری برای رسمی کردن معاملات اجاره شد.روش کار بازار جدید اینگونه بود که آنتونی استکهلم وارد تالار می‌شد و نام سهام هایی که اوراق آنها برای خرید و فروش موجود بودند را میخواند.برای شروع به معامله در تالار بورس علاقه مندان نیازمند موافقت اعضا و پرداخت حق اشتراک برای خریدن جایگاه بودند.بعد از آتش سوزی 1835 و قبل از رسیدن به ساختمان فعلی واقع در خیابان شماره‌ی 11 وال‌استریت،بازار سهام نیویورک مکان های زیادی را به خود دیده است.

ادغام با یورونکست

در تاریخ 4 آوریل 2007 بورس یورونکست و بازار بورس نیویورک، با هم ادغام شدند و بازار بورس نیویورک یورونکست (NYSE Euronext) تأسیس شد. این اولین بازار بین‌المللی بورس اوراق بهادار در جهان بود

شرکت های فعال بازار سهام نیویورک

در حال حاضر بیش از 2800 شرکت در NYSE فعال هستند ولی تعداد سهام های موجود در این بازار بیشتر از شرکت های ثبت شده است،چون هر شرکت می تواند چندین سهام قابل معامله در بازار داشته باشد.

معتبرترین سهام های این بازار عبارت اند از:

 1. Apple Inc. (AAPL)
 2. Microsoft Corporation (MSFT)
 3. Amazon.com Inc. (AMZN)
 4. Alphabet Inc. (GOOGL)
 5. Facebook, Inc. (Meta Platforms, Inc.) (FB)
 6. Berkshire Hathaway Inc. (BRK.B)
 7. Johnson & Johnson (JNJ)
 8. JPMorgan Chase & Co. (JPM)
 9. Visa Inc. (V)
 10. Procter & Gamble Co. (PG)
 11. The Walt Disney Company (DIS)
 12. Walmart Inc. (WMT)
 13. Coca-Cola Company (KO)
 14. Goldman Sachs Group, Inc. (GS)
 15. Exxon Mobil Corporation (XOM)
5 / 3.4
امتیاز مقاله
امتیاز شما در رابطه با این مقاله ؟

3.4 / 5. 8

دیدگاه کاربران ثبت نظر جدید
 • homeworkify chegg 22 خرداد 1403

  To use ChatGPT-4 for free, look for platforms offering limited access without charge, such as certain educational or promotional initiatives by OpenAI. Homeworkify can enhance your experience with ChatGPT-4 by providing supplementary resources and answers for academic queries.